Menstruacijos, arba mėnesinės, yra natūralus fiziologinis reiškinys, vaisingo amžiaus moterims, cikliškai pasikartojantis vidutiniškai kas 4 savaitės. Kaip ir visa, kas natūralu, mėnesinės neturėtų kelti moteriai nemalonių jutimų ar nepatogumų, bet taip yra tik teoriškai: tyrimai rodo, kad net 80 – 95 proc. moterų prieš mėnesines ir per jas patiria įvairių nemalonių simptomų ir negalavimų.
Simptomai. Likus 1 – 2 savaitėms iki mėnesinių daugelis moterų jaučia padidėjusį dirglumą, nervingumą, skundžiasi prasta nuotaika.
Kartais šie psichoemociniai sutrikimai būna tokie ryškūs, kad moteriai sunku susikaupti, dirbti ar mokytis, netgi bendrauti su artimais žmonėmis. Toks nuotaikos ir savijautos pablogėjimas prieš mėnesines vadinamas priešmenstruaciniu sindromu (PMS). Mokslininkai yra aprašę per 150 įvairių PMS simptomų, bet dažniausiai moteris nurodo tik keletą iš jų, labiausiai varginančių: tai nuotaikos sutrikimai, krūtinės paburkimas ir skausmas, raumenų maudimas, papūstas pilvas, nuovargio jausmas, vangumas, apatija, arba, atvirkščiai – pykčio protrūkiai, net agresija.
Tikslios PMS priežastys nenustatytos, bet neabejojama, kad PMS simptomams atsirasti svarbūs lytinių hormonų kiekio svyravimai, pasireiškiantys menstruacijų ciklo metu.
Mityba: rekomenduojama angliavandenių turtinga dieta (daržovės, vaisiai, košės, kitokie grūdiniai produktai), mažiau vartoti saldumynų, kavos, alkoholio). Maistas ir gėrimai rekomenduojami tik šilti.
Pilvo skausmui malšinti rekomenduojama šilto vandens pūslė ar šilto vandens vonia, šiluma atpalaiduoja raumenų spazmus.
Gulėti ir miegoti rekomenduojama ant šono, susirietus į kamuoliuką, pritraukus kelius prie pilvo.
Sėdėti rekomenduojama truputį pakėlus kojas į viršų.
Rekomenduojamas lengvas sportas, jogos pratimai, atpalaiduojantys ir stiprinantys kūną.